Op de veilingenreeks in juni werden ruim 2000 objecten aangeboden.

12 juni: Strips
13 juni: Art Nouveau, de verzameling Arthur Bax
14 juni: Kunst & Antiek
15 juni: Design.13
16 juni: Werk op Papier

Op maandagavond ligt de focus vooral op een indrukwekkend ensemble hoogwaardig Art Nouveau glaswerk. Uit de Belgische verzameling Bax komen zeldzame en internationaal gewaardeerde stukken voor van o.m. Emile Gallé, Daum, Legras, Argy-Rousseau en François-Emile Decorchemont.
Veel van de kavels werden gerepertorieerd, dragen een herkomst (Grobusch, Aken/ Sotheby’s, Londen/ Schloss Ahlden) en werden opgenomen in de vakliteratuur (Bloch-Dermant, Cappa, Büttiker, Bacri, etc.). artikel Weekend Knack

Sommige van de 140 aangeboden stukken zijn uitzonderlijk te noemen doordat artiesten samenwerkten (bv. Amalric Walter & Henri Bergé), omdat er amper gelijkaardige exemplaren bekend zijn of in museaal bezit vertoeven (Nancy), of omwille van de specifieke keuze van materialen (dégradé van kleuren, zilverinsmeltingen, ‘marqueterie’-techniek), vorm of onderwerp (specifieke botanica, als bv. ‘campanula’s tijdens een regenbui’).

De voormalige eigenaar, de heer Arthur Bax, een vooraanstaand Antwerps tandtechnicus, richtte in 1964 de firma CEKA op en liet het onder zijn leiding uitgroeien tot de internationale marktleider inzake drukknopverankeringen voor tandprothesen. Eén van zijn ambities was bij zijn dood de wetenschap te bevorderen.
Een deel van de opbrengst van deze veiling zal zo gaan naar een stichting die tot doel heeft ‘het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek aan universiteiten met als doel levensbedreigende ziekten met aanzienlijke impact te bekampen’.
De private stichting ‘Arthur Bax en Anna Vanluffelen Leerstoel voor de ziekte van Alzheimer’ bevordert onderzoek naar neurodegeneratieve aandoeningen . De titularis van deze leerstoel is prof.dr. Bart De Strooper van KULeuven.

info over leerstoel
video
bio De Strooper

Uit andere verzamelingen maar uit dezelfde periode 1880-1920 kwamen ook schilderijen van vnl. Belgische makelij: meerdere doeken van Floris Jespers (loten 613, 615 verkochten aan resp. 2400 en 3400 euro), Eugeen Van Mieghem (lot 481, Red Star Line, 11000 euro), Kurt Peiser (lot 587, 2600 euro), Gustave De Smet (lot 607, 2500 euro), Auguste Levèque (lot 569, 3800 euro), Henri Evenepoel (lot 565, ‘Ruines romaines (Algérie)’, 6000 euro), Jakob Smits (lot 618, 5000 euro), Alfred Bastien (lot 564, 4500 euro), Frans Mortelmans (lot 555, 3200 euro) en een klein geheel van werkjes van John Michaux. ‘De onbescheidene’ van Jan Van Beers, het sympathieke werkje dat de cover van de catalogus sierde (lot 588) veranderde van eigenaar voor 2200 euro terwijl ook Valentine Prax (lot 631, 3800 euro) en Walter Vaes (lot 634, 3200 euro) behoorlijk verkochten.

Art Déco plastiek was er dan weer van Antoon Amorgasti (lot 330, 2800 euro), Jean-Baptiste Sloodts (lot 444, ingehouden), een Pekinees van animalier Frans Jochems (lot 462) ging weg aan 2000 euro, een centaur van Domien Ingels (lot 448) haalde 2600 euro en een smeedijzeren lamp van Edgar Brandt (lot 523, 7000 euro). Het traditionele aanbod Asiatica (porselein, ivoor), glas-en zilverwerk, juwelen sloot deze kunstveiling af met nog een waardige 10000 euro voor een pseudo-offercoupe in hoorn (lot 231).

Op de 13de Design-veiling bij Bernaerts presenteerden we o.m. 3 tafels van Ado Chale, waarvan één uniek stuk (lot 880), op maat gemaakt voor de vader van de huidige eigenaars die verhuisden uit een villa in de Antwerpse rand. Het ging vergezeld met een kort schrijven van de ontwerper waar ie uitlegt hoe de tafel, prachtig ingelegd met halfedelstenen in epoxy, moet onderhouden worden. De tafel behaalde 25000 euro terwijl voor twee bijzettafeltjes (lot 868) in epoxy en agaat 5000 euro geroepen werd. Een salontafel ingelegd met tijgeroog (of crosidoliet) veranderde van eigenaar voor 17000 euro (lot 869).

Een eettafel (lot 871) van Jules Wabbes, in wenge-hout uit ca. 1966, ging weg aan 30000 euro terwijl voor een ladenkastje van Emiel Veranneman (lot 897) de schatting ook verdubbeld werd (9000 euro). Andere prijzen: paar sofatafeltjes (lot 804, 2400 euro), een doek van Amedée Cortier (lot 846, 8500 euro), een wandtapijt van Lieva Bostoen (lot 917, 4800 euro) en een sculptuur van Ernst Fuchs (lot 939, 3000 euro). Een wisselend succes dus.

Werk op Papier op 16 juni

Originele tekeningen zijn al langer gewaardeerd verzamelobject bij Bernaerts. Deze keer pakte het huis uit met een indrukwekkend zelfportret in potlood van James Ensor (est.: 30/40000 euro), dat een met gemak de kaap van de 100.000 euro passeerde (hamerprijs: 110.000). Een kleine verzameling schetsen en volwaardige pasteltekeningen van Eugeen Van Mieghem vond ook vlot kopers die o.m. tot 16000 euro ging voor ‘Drie dames’ (lot 1335). Een collage/ tekening van Jozef Peeters werd om authenticiteitstwijfel uit de veiling gehouden.  Michaël Borremans daarentegen haalde 9200 euro (lot 1412). Voorts tekeningen van José de Guimaraes (lot 1358, 1700 euro), Christian Dotremont (lot 1375, 5500 euro), François Marechal (lot 1036, 7000 euro), Pierre Alechinsky (loten 1407, 1408 aan resp. 3400 en 4000 euro), Dorothea Tanning (lot 1362, 2000 euro) om er enkele te noemen.

Bij de grafiek van rond 1900 en uit het interbellum noteerden we eerder te verwachten resultaten voor diverse bladen van Jules De Bruycker en Floris Jespers, naast Dirk Baksteen en Jakob Smits. Een zeldzame reeks ‘Les Quatre Saisons’ van Art Nouveau affichist Alphonse Mucha, gedrukt op zijde bij Champenois in Parijs, stond in de catalogus tussen 6 en 8000 euro en verkocht aan 5000 euro (lot 1193). Prenten van  Ensor (lot 1138, 5000 euro), Joan Miro (loten 1204 en 1206, resp. 2000 en 4000 euro), Zao Wou-Ki (loten 1235, 1236, resp. 1400 en 2000 euro) en Luc Tuymans (lot 1277, 1800 euro) werden eveneens gesmaakt.

Een gevarieerde en succesvolle veiling die het beste lenteseizoen in Bernaerts’ carrière afsloot.