3 & 5 december
Live veiling
Winter Tales
Van Metsys tot Pistoletto

Lot 192. Emile Claus. 'In Vlaenderen', ca. 1890. Est.: € 30000-35000

Veiling
Dinsdag 3 december | 14u | Kunst & Antiek
Donderdag 5 december | 10u | Strips
Donderdag 5 december | 14u | Werk op Papier

Timed Online veilingen:
28 november t.e.m. 9 december
via biedplatform Bernaerts Live

Kijkdagen
28 november t.e.m. 2 december, 10u-18u

Concert
Zondag 1 december
Duo Allred (viola da gamba)
Info & tickets

Op deze ‘Wintervertellingen’ komen ruim 1300 loten aan bod waarvan een 750-tal onder de fysieke hamer en 600 tegen de klok in de zgn. ‘timed online’-verkoop.

Lot 26. Staande Maria met Kind. Zogenaamd 'Mechels popje/ Poupée de Malines'. Ca. 1510-1540. Est.: € 10000-15000
Oude kunst

Een voluit door Frans Ykens gesigneerd en 1649 gedateerd markttafereel – hoogstwaarschijnlijk een samenwerking met Jan Cossiers voor de personages – is één van de hoogtepunten uit de veiling. Het imposante doek (167 x 235 cm) werd geëxposeerd in Gent (MSK, 1987) en kreeg een schatting mee van € 50 à 60.000 (lot 6), iets meer dan wat voor een aan Arnoldus Boonen (1669 – 1729) toe te schrijven familieportret verwacht wordt (lot 11).

Een anoniem paneel, uit de omgeving van Barend Van Orley, met de voorstelling van Madonna met Kind (lot 2) past perfect bij een spectaculaire ‘Staande Maria met Kind’ van ca. 1510-1540 (lot 26). Dit sculptuur is volledig Mechels van makelij: zowel het snijden als het polychromeren gebeurde – gezien de merktekens – in de stad van de Maneblussers. Bovendien, en dit maakt het uitermate zeldzaam – staat de Madonna op een sokkel met rondomrond vier albasten plaketjes, gesneden in … Mechelen. Afkomstig uit de verzameling van de gerespecteerde antiquair Van Herck – het stond ten huize Van Herck prominent te bewonderen – leunt onderhavig beeldje sterk aan bij het exemplaar dat zich in het Londonse Victoria & Albert Museum bevindt (inv. 637-1897, KIK 40003853).

Uit dezelfde verzameling komt ook een niet geziene Christus met de Doornenkroon in notelaar, gestoken ca. 1520-1530 in de Maasregio (of Duitsland). Het notelaren beeld (h.: 50 cm) werd geschat tussen € 8 à 10.000 (lot 27).

Lot 30. Ferdinand de Braekeleer de Oude. Afbraak van de Antwerpse stadswallen met vooraan de Begijnenpoort en achteraan de Sint-Jorispoort, oktober 1864. Est.: € 12000-15000
19de & 20ste eeuw

Een voor de Antwerpse iconografie interessant doek uit 1864 van de hand van Ferdinand de Braekeleer de Oude komt onder lot 30 voor. In de 19e eeuw (1864-1865) werd de Kipdorppoort en de stadsomwalling afgebroken om plaats te maken voor de Antwerpse boulevard. Enkel de kasseien en de bovenste anderhalve meter van het natuurstenen parement werden ontmanteld. De Kipdorppoort verdween volledig. Met het afbraakmateriaal werd de stadsgracht gedempt en de lagere muren verdwenen onder de leien. De momentopname van De Braekeleer toont drukke bedrijvigheid op de brug en in de nabije omgeving (houthakkers, kruiers, nieuwsgierigen). Even druk gaat het eraan toe aan de Antwerpse kaaien met een 1888 gedateerd ‘Zondag op het Zuiderterras’ door Louis Van Engelen (lot 186).

De moderniteit doet haar intrede op het einde van de 19de eeuw met in deze veiling een marine van de bejubelde James Ensor (lot 188), afkomstig van de Antwerpse dokter Van der Stricht, geschat € 25 à 35.000 en uit diezelfde collectie een ‘Rivierlandschap bij valavond’, een doek van Emile Claus (lot 193) geschat tussen € 10 à 15000. Van dezelfde meester die dit jaar ook in de schijnwerpers staat presenteren we tevens een compact doch sprekend schilderij van vrouw en kind in het tarweveld, getiteld ‘In Vlaenderen’, uit ca. 1890 (lot 192, est.: € 30 à 35000). We sluiten deze periode af met een curiosum, nl. een Praags ‘planetarium’ van ca. 1860 (lot 92, est.: € 2/3.000). Verder vestigen wij uw aandacht in het bijzonder op een magnifieke en omvangrijke zeefdruk op spiegelplaat door Michelangelo Pistoletto (lot 221).

Lot 92. Jan Felkl. Planetarium. Praag. Ca. 1860. Est.: € 2000-3000
Lot 188. James Ensor. Marine, 1880. Est.: € 25000-35000
Werk op Papier

Eveneens valt een grote potlood-, houtskool- en inkttekening van Michaël Borremans op, maar ook voor de grafische werken van o.m. Luc Tuymans, Panamarenko, Pieter Vermeersch, Fred Bervoets, Marthe Wery, Willem De Kooning, Keith Haring zijn er veel gegadigden op de veiling te verwachten. Bij de originele tekeningen zijn het vooral onze landgenoten die de kroon spannen, gaande van James Ensor tot Eugeen van Mieghem, Rik Wouters, Pierre Alechinsky, Leon Spilliaert, Constant Permeke, Paul Joostens, Maurice Wyckaert en René Heyvaert, om slechts een deel op te noemen.

Lot 1791. Michaël Borremans. 'Etude pour une fanfare', 1989. Est.: € 100000-150000
Lot 221. Michelangelo Pistoletto. 'Attesa n. 8', 1962-73. Est.: € 100000-120000
Lot 206. Floris Jespers. Verliefde clown. Est.: € 12000-15000
Lot 239. Rik Poot. Cheval tombant, 1986. Est.: € 8000-12000

Parkeren
Er is een laad-en loszone voor onze deur in de Verlatstraat, of u kan parkeren in één van de ondergrondse parkings vlakbij: parking Kooldok of Steendok (op 5 min wandelafstand).

Afhalen
!!! ENKEL MOGELIJK OP AFSPRAAK !!!

Maandag 9 december t.e.m. vrijdag 20 december
tussen 9u-12u en 13u-17u30

Zaterdag 14 december
tussen 10u-13u

Veelgestelde vragen

Bieden
U kan op vier verschillende manieren een bod uitbrengen:

  1. In onze zaal: Platform, Verlatstraat 18, Antwerpen.
    U ontvangt een biednummer na registratie aan de balie, vanaf een half uur voor de start van de veiling.
    Commissie = 25%
  2. Online: u kan een ‘prebid’ instellen of u kan ‘live’ online mee bieden tijdens de live veiling zelf.
    Er zijn 3 online platformen die u hiervoor kan gebruiken: Bernaerts Live of de app ‘Auctioneers BernaertsInvaluable of Drouotonline
    Tijdens de veiling meldt u zich aan en kan u de biedingen live volgen en uw bod plaatsen.
    Commissie = 28%
  3. Plaats met uw Bernaerts account een schriftelijk bod via de online catalogus, of mail het kooporder naar info@bernaerts.be, ten laatste 12u voorafgaand aan de veiling. De veilingmeester probeert uw lot aan een zo voordelig mogelijke prijs te verwerven.
    Commissie = 25%
  4. Vraag met uw Bernaerts account een telefoonlijn aan via de online catalogus of mail uw telefonische bieding door via info@bernaerts.be, ten laatste 12u voorafgaand aan de veiling. Eén van onze medewerkers belt u op tijdens de veiling om live mee te bieden.
    Commissie = 25%